4 kroky ke zkrocení vaší šatní skříně

Třídění skříně s oblečením je činnost, které se většina z nás vyhýbá a odkládá ji až do momentu, kdy je to skutečně nezbytně nutné. Většinou se pak pod vlivem emocí a nedostatku času nejsme schopní rozhodnout, co vlastně s jednotlivými kousky udělat a z pokusu o šatníkový detox se stává promarněné odpoledne. Jak tento proces uchopit za správný konec a učinit tak první krok k budování harmonického a dlouhodobě udržitelného šatníku, nám poradila Jaroslava Šnejdarová, zakladatelka značky WO-MUM.

1. Všechno musí ven

Nejlepší způsob, jak získat přehled, co všechno vaše garderoba ukrývá, je zkrátka vše vyndat. Pokud je to pro vás příliš velké sousto, pusťte se do třídění postupně podle kategorií. Můžete začít svršky, spodním prádlem, sportovním oblečením…záleží na vás. Rozdělení tohoto procesu na menší úkoly vám pomůže lépe dosáhnout cíle bez pocitů zahlcení.

2. Systém kupiček

Před samotným rozřazováním je nutné si položit několik otázek a zcela upřímně si na ně odpovědět. Mezi nejdůležitější body patří:

- Jak dobře mi sedí?
- Je poničené nebo obnošené?
- Mám více podobných kousků?
- Měla jsem to na sobě v posledním roce?
- Mám to s čím kombinovat?
- Jak se v tom cítím?

Jednosměrnou jízdenku do kupičky „vyhodit“ má oblečení, které je nenávratně poničené. Pokud stačí drobná oprava, ke které jste se ale už nikdy nedostala, vytvořte kupičku „opravit“, kterou pak nejlépe další den odneste šikovné švadleně.

Pravděpodobně velkou kategorií bude oblečení, které už vám nedělá radost, ale může posloužit ještě dalším lidem. Způsobů, jak darovat oblečení je nespočet, záleží na vás, jaký si vyberete – uspořádání bazárku mezi kamarádkami a sousedkami, facebookové skupiny pro potřebné nebo místní organizace a charity.

„Oblečení pro nás má často emoční hodnotu, nemá smysl si ale nechávat věci, které nám neslouží, jenom z pocitu viny, protože bylo dárkem nebo stálo mnoho peněz. Stejně tak ale určitě nemusíte vyhazovat svetr, na který jste přišla na první rande s manželem před deseti lety, protože je to pro vás hodnotná vzpomínka,“ říká Šnejdarová.

3. Správná organizace

Přehledný šatník vám pomůže ušetřit čas a usnadní rozhodování při hledání outfitů. Před uložením oděvů do skříně se zamyslete, jaký systém bude nejvíce vyhovovat vám – máte raději vše na ramínkách nebo nedáte dopustit na úhledné komínky? Hledáte oblečení podle četnosti nošení, druhu nebo podle barev? Máte všechna roční období pohromadě nebo ukládáte mimosezónní oblečení stranou? Vytvořte si svůj vlastní systém a dodržujte jej, jen pak budete mít přehled a nebudete ztrácet čas hledáním.

4. Dlouhodobá udržitelnost

Zachovat si šatník, který nebude každých pár měsíců překypovat dalším a dalším oblečením, je důležitý krok k tomu, abyste jeho další třídění zvládla dělat průběžně a zabralo vám minimum času. Zcela jistě se vyplatí investovat do základních kousků, které pravidelně nosíte a ráda kombinujete. Místo množství laciných triček, které po pár vypráních můžete vyhodit, investujte do tří kousků z kvalitních materiálů s nadčasovým designem, které vám vydrží. A nezapomeňte, že oblečení není nutné za každou cenu kupovat, pokud pro něj nemáte dlouhodobé využití. „Ve WO-MUM se zabýváme udržitelnou mateřskou módou, a protože chápeme, že jde o oblečení na limitovanou dobu, mohou si jej u nás zákaznice vypůjčit. Díky tomu se prodlouží jeho životní cyklus, může dělat radost dalším maminkám a nevisí nevyužité ve skříni,“ vysvětluje Šnejdarová.