Cider po španělsku: chuťový a kulturní zážitek, na který se nezapomíná

Fermentovaný jablečný mošt, geniální nápoj, jehož historie se psala již nejméně sto let před naším letopočtem. Nejmasověji produkovaný cider sice pochází z Britských ostrovů, nicméně díky populárnímu španělskému seriálu La Casa de Papel se do hledáčku po celém světě dostal jeho jižanský sourozenec zvaný „sidra“.

Výroba moštu ve Španělsku sahá až do prvního století před naším letopočtem, v oblasti Asturie a Baskicka se jedná o nedílnou součást folklóru. Kolem sidry existuje mnoho tradic a oslav, rodinné ochutnávání prvního moštu přímo ze sudu a hostiny plné regionálních tapas. Není proto divu, že průměrná konzumace sidry je v těchto oblastech 50 litrů na osobu. Pokud chcete zažít skutečnou oslavu španělského cideru, vydejte se na asturský Nava Cider Festival.

 

Španělské jablečné mošty se zásadně liší od slavnějšího irského či britského typu tím, že za prvé nejsou sladké a za druhé jsou neperlivé. Mají ostrý říz, který vám umožní ochutnat přirozenou jablečnou chuť. K výrobě moštu se jablka sklízí v září a říjnu, obvykle se jedná o různý poměr až 20 odrůd, jejichž chuťové vlastnosti tvoří výsledný unikátní chuťový zážitek.

Po vylisování mošt kvasí zhruba pět měsíců v kaštanových sudech. Fermentace nejrozšířenější sidry natural probíhá pouze přírodními kvasinkami, které se nacházejí v jablkách, a nepřidává se žádný další cukr. Když je sidra připravená, má velmi suchou chuť, je zakalená a na dně má stále sediment, na rozdíl od čirých ciderů, na které jste možná zvyklí.

 

Sidra Natural, El Gobernador, 249 Kč, www.edelikatesy.cz

 

Ve Španělsku samozřejmě najdete i cidery podobnější těm, které se dají běžně koupit u nás, a to pod označením sidra gasificada. Jsou poměrně sladké, díky přidanému cukru, a kvasí se ve velkých nerezových tancích.

 

Šumivá sidra, Astarbe, 149 Kč, www.edelikatesy.cz

 

Před vychutnáním prvního loku osvěžující sidry může být neznalý návštěvník „Sidrerie“ poněkud v šoku. Španělé totiž podávají nápoj velmi zvláštním způsobem, který má však zásadní význam. Vyškolený „escanciador“ neboli obsluhovač cideru vezme láhev pravou rukou a zvedne paži nad hlavu. S rovnými zády a vážným výrazem ve tváři nalévá cider z výšky asi 60 cm do speciální sklenice z tenkého skla. Tímto manévrem se sidra provzdušní a získá bublinky. Zábava však nekončí! Sklenice se naplní vždy pouze na dva loky, které musíte vypít okamžitě, aby sidra nezvětrala. Večer v ciderovém baru je zkátka chuťový a kulturní zážitek který by neměl při návštěvě Španělska zůstat opomenutý.