Eva Šedinová: Kabelky jsou naše vášeň

Tradice výroby kožených doplňků v Třebechovicích pod Orebem, založená na šikovnosti českých ručiček, stále pokračuje. Firma ELEGA, kterou vlastní a řídí již 30 let paní Eva Šedinová, působí na českém trhu od roku 1992. K oslavě tohoto krásného jubilea jsme požádali paní majitelku o rozhovor.

Značka ELEGA slaví letos 30let na trhu, jaké jsou Vaše pocity?

Nejprve bych chtěla velice poděkovat všem našim zákazníkům, a hlavně zákaznicím, za jejich podporu. Vidím, že spoustu žen se k nám spokojeně vrací, a to byl vždy můj sen, často říkají „jednou ELEGA, vždycky ELEGA“. Přála jsem si, aby značku ELEGA znala každá žena, a aby se stala jejich srdeční záležitostí, jak se teď s oblibou říká, „love brandem“.  Takže zpět k otázce, jaké jsou pocity? Jednoznačně vděčnost. Prosadit se v této složité době, kdy člověk neví, co bude, je velmi těžké. Jsem velmi vděčná že tu ELEGA může stále být a dávat práci nejen naší rodině, ale i ostatním členům našeho týmu.

Když jsme u toho týmu, jaký je Váš tým?

Veškeré naše kabelky vznikají od A do Z v Třebechovicích pod Orebem, kde máme jak sklady materiálů, výrobu, sklady výrobků, prodejnu a ze stejného místa spravujeme i náš e-shop. Nevyužíváme žádné externí sklady, ani výroby, všechno mám denně pod kontrolou. Pokud chci do něčeho dát srdce, musím to vidět a stát si za tím. Co se týmu týče, firmu řídím za pomocí manžela, který se stará o smlouvy a technický chod firmy. Já dohlížím na vytváření nových produktů a celkový chod výroby za pomoci výrobní ředitelky. V kanceláři máme tři lidi, včetně mé dcery, kteří se starají o své segmenty – maloobchod, velkoobchod, zahraničí, marketing. Máme tým technologů, kteří připravují nové návrhy a na dílně zaměstnáváme 30 lidí. Každý má svůj úsek, který zvládá dokonale.

 

Znamená to, že jednu kabelku nevyrobí jeden člověk?

Ne, každý je specialistou ve svém kroku a své práci rozumí nejvíce. Když si to vezmeme popořadě, tak tři spolupracovníci připravují materiály. Tito lidé musí znát dokonale kůži, protože kůže je přírodní materiál a má své chyby a specifika. Tito lidé je umí najít a využít kůži do posledního zbytku. Další zaměstnanci jsou například specialisté na barvení hran, šití, lepení a ti nejdůležitější, na celkovou kompletaci kabelky, kde se jednotlivé dílce spojují a kabelka se stává kabelkou. Nedílnými členy týmu, jsou pracovníci na výstupní kontrole, kde kabelku zkontrolují, vycpou papírem a dají jí finální lesk.

Mluvila jste i o velkoobchodu, nabízíte tedy kabelky i jinde, než v Třebechovicích? 

Ano, jinak to ani nejde. Naše aktuální výrobní kapacita je cca 300 kabelek týdně. Což je 1200 kabelek měsíčně. Takové množství se nedá prodat jen v Třebechovicích. Dodáváme do dalších butiků po Čechách. Vyrábíme nejen pod značkou ELEGA a ELEGA by Dana M, ale i pod mnoha dalšími. Zákazníci si objednávají naši výrobu, protože oceňují náš um a preciznost.

Znamená to, že si u vás mohu i já objednat kabelku dle vlastního nápadu?

Pokud budete mít firmu a objednáte si alespoň 50 kousků, tak určitě. Vyrobit však pouze jeden unikátní kousek, jen pro Vás, by bylo mnohonásobně dražší. Nejde pouze o výrobu samotnou, ale také technologickou přípravu šablony, což je podobné, jako když chystáte střih na šaty.

Herečka Dana Morávková si u vás také nechává šít kabelky?

S Danou Morávkovou se jedná o spolupráci, to znamená, že každý přijde s nějakým nápadem, impulsem a snažíme se ho společně zapracovat a rozvinout. Spolupracujeme již od roku 2014, a tak myslíme, že již známe naše zákaznice a tušíme, co by se mohlo líbit a zaujmout, ale jak často říkám, „móda je vrtkavá“ a zákaznice nás překvapí například preferencí barev.

 

Když jsme u té módy, sledujete módní trendy?

Samozřejmě, jinak bychom nemohly dělat tak specifické výrobky, jako jsou kabelky.  Už nejsme v dobách totality, kdy si zákaznice neměly z čeho vybírat, tak prostě braly, co bylo. Moderní zákaznice mají velmi specifické požadavky, ať už co se barevnosti či střihu týče. Vždy musíme módní směry sledovat a následovat je, přitom dbát na naši nadstandardní kvalitu. Díky tomu si získáváme stále nové a nové zákaznice a udržujeme ty stávající.

 

Foto: Elega