Jaké materiály jsou skutečně šetrné k přírodě?

Díky rostoucímu zájmu o udržitelnost a ochranu životního prostředí se stále více lidí obrací k oblečení i výrobkům vyrobených z ekologicky šetrných materiálů.

Tradiční textilní průmysl totiž způsobuje velké množství ekologických problémů. Naštěstí existuje řada materiálů, které nabízejí alternativu a umožňují nám nosit stylové a kvalitní oblečení bez negativních dopadů na planetu. A to i díky českým dodavatelům. „Kvalita je u Wo-mum naprosto zásadní, zaměřujeme se na navrhování oděvů z kvalitních látek, které se příjemně nosí a po pár vypráních se neopotřebují,“ dodává majitelka e-shopu WO-MUM, Jaroslava Šnejdarová.

Len
Len je přírodní materiál získávaný z lýka lnu, rostliny známé svými tenkými stonky a modrými květy. Vlákna lnu mají vysokou pevnost a jsou přirozeně odolná proti bakteriím a plísním. Len také potřebuje méně vody a pesticidů než bavlna, díky čemuž je více ekologický. Sháníte pohodlné materiály do vysokých teplot? Oblečení z lnu je lehké, prodyšné a má schopnost regulovat teplotu, což je ideální pro letní období. Lenové tkaniny se také často používají pro výrobu závěsů, ubrusů, utěrek a dekoračních polštářů. Tento bytový textil je oblíbený pro svou přírodní a rustikální estetiku, která přináší do interiéru pocit příjemného tepelného prostředí.


Len je ceněný pro svou přírodní estetiku

Organická bavlna
Organická bavlna je vyšlechtěna a pěstována bez použití chemikálií, pesticidů a geneticky modifikovaných organismů. Při jejím pěstování se minimalizuje spotřeba vody a tím se snižuje negativní vliv na půdu. Tato bavlna je měkká, příjemná na nošení a hypoalergenní, díky čemuž je ideální volbou pro lidi s citlivou pokožkou. Výrobky z organické bavlny jsou navíc dlouhotrvající a odolné. Organická bavlna také podporuje spravedlivé pracovní podmínky a sociální spravedlnost. Certifikace organické bavlny často vyžaduje dodržování pracovních norem a zákaz dětské práce. Pěstitelé organické bavlny získávají spravedlivé ceny za své produkty a mají lepší přístup ke vzdělání a zdravotní péči.

Hollie šaty – hnědé, WO-MUM, 4 300 Kč, foto: wo-mum.com

Merino vlna
Merino vlna je kvalitní přírodní vlákno získávané z vlny merino ovcí. Merino ovce jsou chovány převážně v Austrálii a Novém Zélandu, kde je o ně pečlivě postaráno, aby poskytovaly vlnu nejvyšší kvality. Tato vlna má spoustu výhod a ocení ji převážně sportovci. Je totiž přirozeně tepelně regulující, což znamená, že udržuje tělo teplé v chladném počasí a chladné ve vyšších teplotách. To je způsobeno mikroskopickými vzduchovými kapsami v merino vlákně, které izolují tělo a udržují teplo. Merino vlákno má také schopnost odvádět vlhkost od těla, což pomáhá udržovat pokožku suchou a pohodlnou. To je důležité při sportovních aktivitách nebo v teplejším počasí, kdy je potřeba rychle odvádět pot z povrchu kůže.


Ovce merino

Juta
Juta je přírodní rostlinný materiál získávaný z rostliny Corchorus. Ta je přirozeně rozšířena v tropických a subtropických oblastech. Juta je ekologicky šetrná, protože rostlina Corchorus se snadno pěstuje a nevyžaduje velké množství hnojiv a pesticidů. Juta má příjemnou texturu, je také pevná a odolná. Často se používá pro výrobu tašek, plážového oblečení a dekorativních prvků. Je biologicky odbouratelná a recyklovatelná, což znamená, že má minimální dopad na životní prostředí i po skončení své životnosti. Vlákna z juty se někdy používají pro výrobu izolací a stavebních materiálů. Jutové izolace mají vynikající tepelné a zvukově izolační vlastnosti a jsou ekologickou alternativou k syntetickým materiálům.

I takto vypadá proces výroby juty

Ovčí vlna

Ovčí vlna je tradiční materiál, který se používá po staletí. Při správném zpracování a získávání z eticky chovaných ovcí je tato vlna ekologickou a udržitelnou volbou. Je přírodně odolná proti plamenu, bakteriím a špíně, což z ní dělá vhodný materiál pro oblečení. Ovčí vlna má vynikající termoregulační vlastnosti a udržuje tělo teplé i v mokrém stavu. Je také schopna absorbovat vlhkost a udržovat pokožku suchou. Ovčí vlna je pevná, odolná a má dlouhou životnost.

Mezi další ekologické alternativy patří například piňatex (inovativní textilní materiál vyrobený z vláken získaných z listů ananasovníku), nebo Spiber (japonská biotechnologická společnost, která se specializuje na výrobu syntetických vláken inspirovaných pavučinami). Osobně ekologickým materiálům moc fandím a doufám, že se nejedná pouze o trendy, ale že čas nám prokáže jejich kvalitu a výdrž a budeme jimi moci z velké části nebo dokonce úplně nahradit materiály, jejichž výroba ekologická není,” dodává stylistka Gabriela Zim.

 

Foto: wo-mum.com, unsplash