Jarní bylinkový salát s nakládanými artyčoky, manchegem a citronovou vinaigrette

Slunce začíná vystrkovat své paprsky zpoza mraků, svěží přeháňky zavlažují půdu a všude je víc a víc zeleno. To by se mělo promítnout i na vašem talíři. Na jarní únavu je totiž nejlepším lékem pestrá strava složená ze zeleniny a bylinek, které začínají růst. Jako první se ze zimy probouzí ředkvičky, saláty všeho druhu, pažitka, ale také pampelišky. Nebojte se těmito žlutými kráskami ozdobit vaši salátovou mísu. Jsou zdravé a narazíte na ně teď momentálně všude. Křupavost zeleniny zjemněte nakládanými artyčoky, které jsou krémové jako máslo a oblíbeným španělským sýrem Manchego. Dobrou chuť!

Ingredience na salát:

Hlávkový salát
Svazek ředkviček
Hrst čerstvé máty
Půl hrsti čerstvého kopru
Půl hrsti čerstvé pažitky
2 mrkve
325 g nakládaných artyčoků
50 g sýra manchego
Pár květů pampelišek

Citronová vinaigrette:
¼ hrnku citronové šťávy
⅓ hrnku olivového oleje
lžička soli (ti, kteří to mají rádi trochu pikantní, mohou zvolit chilli sůl)
lžička dijonské hořčice
2 špetky čerstvě mletého černého pepře

Postup:

Zeleninu důkladně omyjte, natrhejte salát a nasekejte nadrobno bylinky. Ředkvičky můžete nakrájet na plátky ručně, nebo je nastrouhejte na mandolíně. Můžete také vzít půlku ředkviček a celé je zabalit do alobalu. Tyto kuličky pak můžete péct v troubě cca 10 min.

Tato dvojí úprava dodá salátu další rozměr. Mrkev nastrouhejte škrabkou na zeleninu na proužky.

Mezitím si připravte zálivku: do skleničky s víčkem vymačkejte citrony a jejich šťávu smíchejte s olivovým olejem, dijonskou hořčicí, solí a pepřem. Skleničku pevně uzavřete a pořádně protřepejte.

Dejte vše do mísy a zalijte zálivkou a jemně promíchejte. Navrch přidejte artyčoky a nastrouhejte sýr a na závěr dozdobte pampeliškami.

Foto: edelikatesy.cz