Kožená obuv, investice nebo ruleta se zdravím?

Kožené boty jsou skvělou investicí a pro mnoho lidí nezbytná součást každodenního života. Stovkami let prověřený materiál je zárukou kvality a rozhodně ekologicky šetrnější varianta, než syntetické boty na jednu sezónu. Bohužel, v dnešní době není každá kožená bota zárukou té nejlepší volby pro naše zdraví a životní prostředí.

V různých krocích pří výrobě obuvi jako je opalování kůže, její barvení, výroba podrážky, ​​úprava kůže se využívá velmi rozmanitý sortiment chemických prostředků. Spotřebitelé na celém světě si ale stále více uvědomují důležitost zdraví a ohleduplnosti vůči životnímu prostředí, proto je pozornost stále více věnována nebezpečným chemikáliím a omezovaným látkám používaným při výrobě obuvi.

V systému rychlého varování pro nepotravinářské nebezpečné výrobky (RAPEX) v EU jenom za první polovinu tohoto roku zaznamenala obuv a výrobky z kůže více než 19 stažení z trhu z důvodu nedodržení předpisů týkajících se omezených látek. Více než 90 % případů vykazovalo použití chromu, následovaným ftaláty, uvolňováním niklu, pentachlorfenolem (PCP), zakázanými azobarvivy (karcinogenními aromatickými aminy) a podobnými vysoce nebezpečnými látkami.

Kromě stažení produktů byly také zveřejněny zprávy o otravě pracovníků způsobené těkavým organickými chemikáliemi obsažených v lepidlech. Využití takových látek je často snahou o ušetření výrobních nákladů.

Zdraví zaměstnanců i našich zákazníků je pro nás na prvním místě. Ve výrobě využíváme pouze disperzní a neoprenová lepidla, která neobsahují organická rozpouštědla, vyjádřil se k problematice Aleš Pavelka, obchodní ředitel německé společnosti Gabor, jejíž dceřiný  závod na Slovensku má 1 500 zaměstnanců a je tak největším výrobcem obuvi v České a Slovenské republice. Gabor, který zdravotně nezávadnou obuv vyrábí své výrobky dodává do sítě prodejen Salamander.

Dalším vysoce rizikovým parametrem pro výrobu kožené obuvi je chrom. Více než 85 % celosvětových zpracovatelů kůže využívá technologie právě na bázi chromu. Opalování jeho pomocí může pomoci zlepšit rozměrovou stabilitu kůže a její odolnost vůči mechanickému poškození a teplu, ale také může přinést šestivazný chrom jako velké zdravotní riziko.
Šestivazný chrom je podezřívaný ze vzniku rakoviny močových cest, zejména pokud je obuv s jeho obsahem nošena na bosém chodidle a ten se tak skrze kůži dostane do těla.

Vedle chromu jsou při výrobě kožené obuvi také často využívány PCP a chlorfenoly, které jsou vysoce toxické a při jejich dlouhodobém vystavení mohou mít nepříznivé účinky na lidské zdraví. 

Volba, zda ušetřit, či hazardovat se zdravím a přispívat ke zhoršení životního prostředí je nejen na výrobcích, ale i zákaznících a nejedná se pouze o odvětví obuvnictví. Získávání informací sice stojí několik málo minut navíc, často to však může být rozhodující investice.