Podzim bez splínů a nachlazení? S těmito tipy se chladného počasí nemusíte bát

Pro mnohé z nás je příchod chladného počasí vítanou změnou, odpočinkem po horkém létě, barevných dní, ale také zimních depresí a boje s vlastní imunitou. Kratší dny a velké teplotní skoky dávají často zabrat našemu tělu stejně jako hlavě. Jak se tedy vyrovnat s chladnou realitou a zvládnout přechod do podzimu?

Oblečení a obuv z kvalitních materiálů

Nízké ranní teploty, slunečná odpoledne a občasný déšť vždy představují velkou výzvu, co si vlastně ráno obléct. Na podzimním a zimním šatníku bychom rozhodně neměli šetřit, jelikož právě dobře zvolené materiály nám mohou pomoci velké teplotní výkyvy zvládnout v pohodlí. Přírodní materiály jako je vlna, merino vlna nebo kůže mají výborné vlastnosti, v zimě zahřejí, a v teple nezadržují vlhkost. Vyplatí se také investovat do termoprádla, které je tenké a můžete jej tedy například v práci snadno svléknout a schovat do kabelky.

Otužování a trénink imunity

Otužování je učení organismu správně a pohotově reagovat na velké změny teplot. Neznamená to, že musíte hned skákat do ledového jezera. Pro začátek stačí ledová sprcha nebo třeba pravidelné návštěvy sauny. „V chladných měsících je saunování vhodné především k prohřátí a zároveň otužení organismu, lidské tělo získává větší odolnost vůči nemocem a posiluje se imunita. Díky pocení z těla odcházejí škodlivé látky, teplo dokáže uvolnit ucpané dutiny, prohřát promrzlý organismus a naučit ho otužování,“ vysvětluje saunová manažerka Michaela Matějovská ze sítě wellness Infinit.

Sezónní potraviny a doplňky stravy

Máte najednou chuť na nakládané a kvašené potraviny? Není divu, jsou totiž významným zdrojem vitamínů a podporují střevní mikroflóru. Chuť na hutná jídla, která nám dodají sílu, spoustu koření, které nám pomůže s prokrvením těla, to vše je přirozená reakce těla na změnu ročního období. Tělo si zkrátka podvědomě řekne, co potřebuje. Věděli jste, že nedostatkem vitamínu D trpí 80 % české populace? K tomuto závěru došli lékaři z oddělení Imunochemické diagnostiky Fakultní nemocnice Plzeň ve svém nedávném výzkumu. Pokud chcete svému tělu pomoci, zvyšte jeho příjem spolu se zvýšením dávek hořčíku, zinku, vitamínu C a betaglukanů.

Společenské i fyzické aktivity

Přestože pošmourné počasí a brzké večery vybízejí spíš k filmovému maratonu pod dekou než ke sportovním výkonům, dlouhodobé lenošení našemu tělu ani hlavě příliš neprospívá. Podzim i zima jsou časem odpočinku pro lidi stejně jako pro přírodu, je ale dobré si dávat pozor, abychom nesklouzli k izolaci a ztrátě motivace. Vyzkoušejte méně zátěžové aktivity jako je jóga, lekce tance nebo plavání, které vám pomohou rozproudit endorfiny. Brzké večery jsou skvělou příležitostí pro návštěvy divadel nebo kulturních akcí, čajoven nebo k uspořádání večerů s deskovými hrami či společným vařením s přáteli.