Proteinová péče: spása pro vaše vlasy?

Důležitost proteinu ve stravě je v poslední době skloňována ve všech pádech. Bílkoviny jsou základní stavební složkou našeho těla a jejich příjem je důležitý pro komplexní fungování organismu od růstu svalů až po tvorbu imunity. Jejich nedostatek se ale projevuje i na kvalitě vlasů. Pokud tedy trpíte suchými a lámavými vlasy, kterým nepomáhají ani olejové zábaly, je na čase zvolit péči o vlasy obsahující vhodné proteiny.

Vlasy jsou z 90 % tvořené z proteinu zvaného keratin. Ten se však z vlasů vytrácí, pokud je často tepelně nebo chemicky upravujeme. Nedostatek proteinu ve vlasech poznáte hlavně podle změny jejich elasticity, zejména u vlnitých a kudrnatých vlasů dochází ke ztrátě prstýnků či vlnek, vlasy jsou neposlušné, velice dlouho schnou, špatně se rozčesávají a při manipulaci se lámou. Při extrémním zničení vlasů, například po nešetrném použití odbarvovače, mohou mít vlasy až „chemlonovou“ strukturu, kterou oleje nenapraví, ale proteinová kúra je může alespoň částečně zachránit.

Protein je v chemii poměrně široký pojem a může mít mnoho forem. Jiné bílkoviny přijímáme v potravě, jiné se používají v kosmetickém průmyslu. Obecně se liší především na základě původu a molekulární velikosti. Menší proteiny pronikají hluboko do vlasu, kdežto ty větší vlas vyplňují a chrání. Aminokyseliny a proteiny s malou molekulární hmotností pomáhají hydrataci vlasů zevnitř, zabraňují totiž ztrátě vody z vlasu. Proteiny s větší molekulární hmotností, jako je například keratin nebo extrakty z kaviáru či hedvábí, naopak vlas vyplní tam, kde došlo k jeho poškození, dodají mu pevnost a zároveň chrání před vnějšími vlivy.

Při výběru péče s proteinem je tedy dobré se zorientovat v tom, co od přípravku čekáte. Stačí vám dobrá hydratace nebo potřebují vaše vlasy hloubkovou regeneraci? Kombinaci obojího najdete například v nové řadě s kaviárovým extraktem, aminokyselinami a keratinem od české značky Brazil Keratin. Kombinace těchto tří složek zaručuje komplexní hydrataci, rekonstrukci vlasu a následnou ochranu ve formě šamponu a kondicionéru. V kadeřnických salónech jsou však samozřejmě dostupné profesionální proteinové kúry, které přinášejí téměř zázračné výsledky během několika sezení.