Sezónní stravování a výhody místních sezónních produktů: Tip na španělský sezónní poklad pro českou kuchyni

Ve světě globalizace, kdy nám supermarkety nabízí exotické potraviny z každého koutu planety po celý rok, může koncept sezónního stravování znít trochu zastarale. Avšak právě návrat k tradicím a lokálním produktům nám může přinést nejen gastronomické zážitky, ale i výživové benefity. A co kdybychom spojili tradiční českou kuchyni s něčím výjimečným ze srdce Španělska?

Proč bychom měli dávat přednost místním produktům?

Plody a zelenina sklizené v sezóně obvykle obsahují více vitamínů a minerálů. Důvodem je, že mohou zrát přirozeně na rostlině, naopak když jsou sklizeny předčasně a přepravovány na dlouhé vzdálenosti, mohou ztratit část své výživové hodnoty. Sezónní potraviny také často chutnají lépe. Máte někdy šanci srovnat chuť čerstvého rajčete z vaší zahrádky s tím z obchodu uprostřed zimy? Rozdíl je znatelný!

Koupí lokálních a sezónních produktů navíc podporujeme místní farmáře a ekonomiku. Lokální potraviny šetří energii potřebnou k dopravě, skladování a balení. Také snižují množství odpadu z balení a plastů. 

Mezi sezónní potraviny, které jsou nyní v nejlepší formě, patří rozmanité druhy ovoce jako jablka, hrušky a hrozny. Na podzim také dozrávají dýně. Ty jsou skvělé pro svou všestrannost v kuchyni. Podzimní sklizeň zahrnuje také cibuli a česnek, což tvoří základ mnoha tradičních receptů, a kořenovou zeleninu jako mrkev, řepu, celer a pastinák, které se hodí pro přípravu teplých pokrmů.

Na podzim přijdou na řadu dýně, kapusty, trochu hutnější pokrmy, polévky. Miluji pracovat v kuchyni s houbami. Na zimu se pak vždy těším na kvašenou zeleninu, kterou si pravidelně vozím domácí od svého otce, který celý podzim poctivě nakládá,” dodává Šnejdarová. 

Pokud navíc vybíráte správně a důkladně rozmýšlíte, jak s potravinami naložíte, zamezíte i jejich plýtvání. Podle odborného deníku FoodPrint totiž průměrný člověk vyhodí asi 25 % potravin, které koupí. Toto plýtvání je nejenom zbytečným mrháním zdrojů potřebných k výrobě těchto potravin, ale také velkým plýtváním peněz. 

Tajemství ze srdce Španělska

Hledáte něco výjimečného, co by mohlo oživit vaši kuchyň a zároveň vás zavést do kouzelného světa španělských chutí? Vyzkoušejte španělský sýr Mahon semicurado. Jeho chuť je plná s krémovým nádechem laktózy, která vyplní ústa sladkostí mléka. V pozadí je lehce nakyslý, lze také cítit jemnou příchuť oříšků. Jeho tvar připomíná rovnoběžník se zaoblenými stranami, na povrchu najdeme chráněné označení, ke kterému došlo roku 1985. Můžete ho konzumovat samotný nebo ho lze použít k vaření a do sendvičů.

Kravský sýr, Mahon semicurado, Quesos Binillubet, 89 Kč

Tip: Pokud máte v plánu návštěvu Španělska, nezapomeňte navštívit Menorcu a ochutnat tento výjimečný sýr přímo u zdroje. Při návratu domů si s sebou vezměte kousek tohoto sýra jako suvenýr a začleňte ho do svých kulinářských pokrmů. Bude to skvělý způsob, jak oživit českou kuchyni španělským nádechem.

Velmi ráda využívám kombinaci španělských sýrů ve svých pokrmech. Například do receptů, kam patří parmezán, ráda přidám manchego,” uzavírá Šnejdarová.

Sezónní stravování není jen módní trend, je to způsob, jak se vrátit k přírodě, podpořit místní ekonomiku a obohatit svůj jídelníček o nové a autentické chutě. Ať už se rozhodnete pro místní české produkty nebo přidáte špetku exotického kouzla, vaše tělo i chuťové buňky vám poděkují.

Zdroj: edelikatesy.cz, unsplash.com