Vánoční štěstí bez zbytečného odpadu: buďte ekologičtí i originální

Pokud chcete obdarovat své blízké něčím, z čeho se mohou radovat až roky, určitě sáhněte po kvalitních materiálech. Dnes už není tak těžké vybírat z originálních a zároveň kvalitních výrobků, které potěší nejen pod stromečkem, ale po celý rok.

Jak vybírat udržitelné dárky?

Možností je naštěstí spousta. Základem nicméně je vytvořit co nejméně plastového odpadu a zaměřit se na takové produkty, které budou sloužit několik let. Můžete využít například dárkový poukaz do oblíbené restaurace, nebo na nějaký společný zážitek. Navíc necháte na obdarovaném, kdy si svůj dárek užije. Pokud plánujete obdarovat opravdového gurmána, není nic jednoduššího, než něco dobrého vytvořit přímo ve své kuchyni. Když ještě pochutinu vkusně zabalíte do skleněných nádob.

Máte ve svém okolí někoho, kdo miluje pravidelně zaznamenávat své nejšťastnější okamžiky? Pak nikdy nešlápnete vedle s originálním fotoalbem. V dnešním digitálním světě má totiž ukládání vzpomínek do stylového fotoalba rozhodně své kouzlo. Navíc si obdarovaný takové fotoalbum schová na dlouhé roky a nevznikne tak další odpad. Vášnivé i začínající kuchaře určitě potěšíte elegantním receptníkem, který se díky své ruční výrobě a kvalitnímu materiálu bude předávat z generace na generaci. Vaše rodinné kuchařské poklady si tak už navždy uložíte nejen ve své paměti, ale také budou míst čestné místo v knihovně.

RECEPTNÍK young_block, 1 199 Kč

Většina e-shopů s udržitelným zbožím navíc myslí i na ekologické balení objednávek. “Všechny naše produkty jsou kvůli ochraně proti poškození baleny do celofánových sáčků nebo do bublinkové fólie. Následně je balíme do typizovaných krabic pro přepravu knih a podobného zboží. Ty jsou vyrobené z recyklovaného kartonu. Co se celofánových sáčků týče, klienti je sami mohou následně použít ve svých domácnostech. Jsou kvalitní a naším zbožím nikterak nekontaminované,” říká Anna Doubravová, marketingová specialistka společnosti young_block.

Už jste slyšeli o Piňatexu? Je to tzv. ananasová kůže, která se vyrábí z vláken listů ananasu. A právě z této látky můžete pořídit i veganskou kabelku nebo batoh značky ELEGA. Protože je navíc materiál ošetřen vrstvou pryskyřice, je velmi pevný, trvanlivý a odolný proti vodě. To z tašek i batohů dělá perfektního společníka na několik let. 

Ananasový batoh natur/černá 4 990 Kč, elega.cz

Nepodceňte ani balení vánočních dárků. Ročně totiž v jedné sezoně spotřebujeme až 540 000 tun balícího papíru. To vyplývá z newsletteru webu +4U. Existuje několik způsobů, jak ekologicky zabalit dárky a minimalizovat negativní dopad na životní prostředí. Můžete využít recyklovatelný papír, látkové obaly nebo dokonce přírodní dekorace jako jsou suché květiny nebo skořápky ořechů. Místo izolepy a plastových mašlí zvolte přírodní šňůry a porozhlédněte se, zda vám dám nezbyly staré časopisy, nebo dokonce mapy, ze kterých vytvoříte skutečně originální balení a nezapomeňte si schovávat i dárkové tašky, které se dají používat opakovaně několik sezón. 

Pokud jde o ekologii, určitě nemusíte zůstat pouze u dárků. Myslete i na přípravu vánoční výzdoby. Pokud milujete vůni živého stromečku, vyberte takový, který pochází z Česka a má certifikaci FSC. Ten vám zaručí, že stromek nebyl stříkán pesticidy a chemickými hnojivy a navíc neputoval přes část Evropy. Po svátcích nezapomeňte stromeček důkladně odstrojit, abyste zamezili vyhazování plastových ozdobiček. Zjistěte si také, zda je ve vašem okolí speciální odběrné místo pro použité stromky, nebo ho odvezte do kompostárny. Stromky lze totiž využít jako materiál pro kompost, kde se drtí na štěpku, což je šetrný způsob, jak se zbavit stromku a využít ho pro další účely. Vánoční stromky zkrátka do popelnice nepatří! 

Zbylo vám po vybalení dárků spousta krabic? Obraťte se na svůj oblíbený e-shop, zda krabice nevyužije, nebo se zeptejte v různých městských skupinách, či svých sousedů, jestli krabice nepotřebují například na skladování věcí nebo stěhování. 

Zdroj: young_block.cz, elega.cz,  freepik.com