Vybavování prvního pokojíčku pro miminko: 10 praktických tipů, jak vytvořit útulné místo plné lásky

Příchod nového člena rodiny je bezesporu jedním z nejdůležitějších a nejvíce emocionálních okamžiků v životě rodičů. Jedním z klíčových aspektů, na který by rodiče měli myslet před narozením dítěte, je vybavení jeho prvního pokojíčku. Pokoj by měl být bezpečné a příjemné místo, kde se miminko bude cítit v pohodlí a může se rozvíjet. Podívejte se s námi na praktické tipy, co všechno do pokojíčku patří, jak ušetříte čas a jak vytvořit prostor, ve kterém se vaše miminko bude cítit nejlépe.

1. Bezpečnost na prvním místě

Při vybavování pokojíčku pro miminko je nejdůležitějším aspektem jeho bezpečnost. Zkontrolujte, zda je veškerý nábytek dobře upevněn, aby se minimalizovalo riziko pádu nebo úrazu. Ujistěte se, že zásuvky jsou zabezpečeny proti otevření malými prstíky, a pokud jsou ve vašem domě zásuvky volně přístupné, zvažte použití ochranných krytů. Dále se přesvědčte, že nejsou v dosahu dítěte žádné nebezpečné látky nebo předměty.

2. Klidné a harmonické barvy

Donedávna se mnoho lidí, dokonce i odborníci, domnívalo, že kojenci moc nevidí. V posledních 30 letech ale někteří experimentální psychologové intenzivně zkoumali vývoj zraku a shodli se, že děti se rodí s optickými částmi plně schopné zaostřovat předměty na jakoukoli vzdálenost, od horizontu až po předměty přímo před nosem. Toto zkoumal doktor Russell D. Hamer, která získal doktorát v oboru senzoriky na Syrakuské univerzitě v New Yorku. Volba barev proto může mít vliv na náladu a pohodu vašeho miminka. Klidné a harmonické barvy jako pastelové odstíny modré, růžové, zelené nebo šedé jsou ideální pro vytvoření uklidňujícího prostředí. Vyhněte se sytým a agresivním barvám, které by mohly dítě nepříjemně stimulovat.

3. Pohodlná a bezpečná postýlka

Postýlka je jedním z nejdůležitějších prvků v pokojíčku vašeho miminka. Vyberte takovou, která splňuje bezpečnostní normy a je vyrobena z kvalitních materiálů. Důležité je také vybrat správnou velikost, aby se miminko do postýlky vešlo a zároveň mělo dostatek místa pro pohyb. Doplňte postýlku o pohodlnou matraci a kvalitní povlečení. Myslete na bezpečí svého miminka a vyberte mu opravdu vhodnou postýlku. Podle pediatrické studie s názvem “Kde by měli kojenci spát?” je zásadní, aby miminko spalo na plochách pro kojence a nikoli na posteli pro dospělé, či na pohovce. Studie byla zveřejněná na americkém odborném webu American Academy of Pediatrics.

4. Praktický a prostorný šatník

S narozením miminka přijdou i nové oblečky, pleny a další potřeby. Důležité je mít dostatek úložného prostoru, aby bylo možné věci udržovat v pořádku a snadno přístupné. Šatník s policemi, zásuvkami a zavěšovacími tyčemi bude skvělým řešením. Ujistěte se, že je všechno přehledně uspořádáno a jednotlivé kousky oblečení jsou snadno dosažitelné. Maminky mohou do tohoto šatníku zakomponovat i jednoduché topy, které jim usnadní kojení. „Doporučuji zvolit tílko s jemným horizontálním rozparkem, které mamince umožní kojit, aniž by si musela vyhrnovat tričko nebo se bát, že její dítě nebude mít prostor na dýchání,“ dodává majitelka e-shopu Wo-mum.com Jaroslava Šnejdarová.

5. Rozkládací pohovka nebo křeslo

Pokud je to možné, zvažte umístění pohovky nebo pohodlného křesla v pokojíčku. Bude to skvělé místo, kde budete moci odpočívat, kojit nebo jen utěšovat vaše malé dítě. Výběr křesla s nízkými loketními opěrkami usnadní kojení a udrží vás v pohodlné poloze.

6. Herní koutek a rozvojové hračky

Pokojíček by neměl být jen místem na spaní, ale i prostředím pro hravý rozvoj. Vytvořte herní koutek s podložkou na hraní, kobercem nebo měkkými podložkami, které budou chránit dítě před tvrdým podkladem. Umístěte do koutku rozvojové hračky, které podpoří jemnou motoriku a vnímání vašeho miminka.

7. Udělejte z pokojíčku domov

Přidejte do pokojíčku váš osobní styl. Můžete umístit rodinné fotografie nebo obrázky na stěny, které vytvoří příjemnou atmosféru a pocit sounáležitosti. Pracujte s malými detaily, jako jsou polštářky s názvem dítěte nebo malým vzkazem. Vytvoříte tak prostředí, které bude vaše miminko vnímat jako své vlastní a bezpečné místo.

8. Blackout závěsy

Blackout závěsy jsou skvělým řešením pro lepší spánek vašeho miminka. Pomohou vytvořit tmu i ve dne a minimalizovat rušivé světlo, které by mohlo bránit klidnému spánku vašeho dítěte. K závěsům si pořiďte i biodynamickou žárovku. Ta podporuje výkonnost, pomáhá zklidnit mysl a prospívá spánku. Perfektně ji využijete při uspávání či nočním kojení. 

9. Organizace a úklid

S příchodem miminka bude vaše domácnost nevyhnutelně více zaneprázdněná. Aby bylo vše snadno dostupné a udržované v pořádku, zamyslete se nad praktickými organizátory a úložnými boxy. Umístěte koš na špinavé prádlo poblíž šatníku, aby bylo snadné uklízet špinavé oblečení.


10. Důležitost osobního prostoru

Vybavení pokojíčku pro miminko je skvělé, ale pamatujte také na důležitost osobního prostoru. Vaše dítě bude potřebovat čas o samotě, aby se mohlo soustředit a rozvíjet. Vytvořte koutek s lehátkem nebo koberečkem, kde bude moci dítě trávit čas s vámi nebo samotně, pokud bude chtít.

Věříme, že tyto praktické tipy vám pomohou vybavit pokojíček pro vaše první miminko tak, aby byl bezpečný, pohodlný a stimulující pro jeho rozvoj. Důležité je přizpůsobit vybavení potřebám vašeho dítěte, ať už se jedná o organizaci, bezpečnost nebo pohodlí. Ať už si vyberete jakékoliv prvky, nejdůležitější je vytvořit prostředí plné lásky a porozumění, ve kterém se vaše miminko bude cítit nejlépe.

Foto: Unsplash, Wo-mum.com